İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: Cumhuriyet tarihinin en büyük zulmünü çektiriyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Adayı Hakan Bahçetepe ile birlikte halk buluşması gerçekleştirdi. İmamoğlu’nun hedefinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli maaşlarına zamla ilgili “Bütçeye yük olur” açıklaması vardı.

“GÜL GİBİ GEÇİNDİĞİMİZ GÜNLERDEN BUGÜNLERE GELDİK”

İmamoğlu, halk buluşmasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

* “Hiçbir zaman ‘bize oy vermezseniz gününüzü görürsünüz’ kimseye demedik. Allah’a şükürler olsun. Biz meseleyi sadece oy veren, vermeyen meselesine asla indirgemedik. Bunu da yapmayacağız.

* Ben Ekrem olarak böyle bir ayrımcılığı yapamam ki. Ben öyle bir ailede büyüdüm ki biraz bahsedeyim. Benim rahmetli dedem Adalet Partiliydi. Bir kardeşi Milli Selamet Partiliydi. Sonra amcam Milliyetçi Hareket Partiliydi. Babam Anavatan Partisi’nin kurucularından, siyaset yaptı. Aynı zamanda benim anneanne tarafım, dedem tarafı, bütün dayılarım Cumhuriyet Halk Partiliydi. Benim ve böyle bir ailede büyüdüm. Vallahi benim ailemde kimse birbirine vatan haini demedi. Birbirine kötü demedi, birbiriyle kavga etmedi. Dostluk, barış ve huzur içerisinde insanlar geçindi gitti. Gül gibi geçindiğimiz o dönemden bugünlere geldik.

“BU MİLLET SANA GÜNÜNÜ GÖSTERİR”

* Siyaset şuna evrildi. Bugünün iktidarı şuna evrildi. Senden, benden olanlar. Benden sen varsın. Başka taraftansan bertarafsın. Yani ‘tarafını seç’ diyor. Bugünün iktidarı, bu ülkenin güzelim insanlarına reva görmeye Çalışıyor. Bu millet bunu yemez kardeşim. Bak bu millete sıkıntı çektirirsin. Bu milletin kalbini burkarsın. Bu milleti üzersin. Bu millete zaman kaybettirirsin ama eninde sonunda bu millet sana gününü gösterir kardeşim.

“EMEKLİLER KUYRUKTA”

* Esas meseleleri ıskalıyoruz. Açıkçası bugün en fazla aklıma gelen şey emeklilerle ilgili sıkıntılar. Farklı alanlarda ülkesine hizmet etti. Farklı alanlarda helalinden ekmeğini evine getirip çoluğunu çocuğunu yetiştirdi. Peki bugün yaş almış abilerim, ablalarım 2-3 lira ucuz diye Halk Ekmek’te kuyruğa giriyor mu? Peki benim emekli abilerim, ablalarım artık benden her gittiğim yerde istiyorlar,, haklılar ve yapacağım da. Kent lokantalarının önünde kuyruğa giriyorlar mı? Evet.

“16 MİLYON EMEKLİYE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ZULMÜNÜ ÇEKTİRİYORLAR”

* Eskiden paranın değeri vardı. Emekli primiyle ev aldıklarının hikayelerini anlatıyorlar. Bugün düştükleri duruma isyan ediyorlar. Ne yazık ki bu hükümet 16 milyon emeklimize cumhuriyet tarihinin en büyük zulmünü çektiriyor. Türkiye’de yaşam, ne yazık ki emek emeklilerimize cehennem oldu.

CUMHURBAŞKANI’NA EMEKLİ TEPKİSİ: SIRTINIZI DÖNÜYORSUNUZ

* Onlar şöyle düşünüyorlardı; ‘Seçim yakın gene bu hükümet bir şeyi düşünür. Emeklimize bir şeyler verir’. Öyle düşünmüş olabilir emeklilerimiz. Ama umut, dün yandı küt bitti kül oldu. Dün ne dedi Sayın Cumhurbaşkanı? ‘Birileri emekli maaşına 7 bin lira, 10 bin lira seyyanen zam isteyerek emeklilerimizi tahrik ediyor’ dedi.10 bin lira maaşla emekli bu ülkede yaşayabilir mi? Emekli, herhangi bir şehrinde bu ülkenin yaşayabilir mi? Emekli ‘perişanız bize yardımcı ol’ diyor. Ve bu insanlar senden medet umuyor. Siz ise emekliye sırtınızı dönüyorsunuz.

“BU MİLLET YEMEZ KARDEŞİM”

* Ben bundan niye bahsediyorum biliyor musunuz? Emekli meselesini, ekonomi meselesini, sözüm ona bunlar unutturacaklar. Üç haneli enflasyonu unutturacaklar. Geçinemeyen insanlarımızın ekonomik sıkıntılarını unutturacaklar. Ondan sonra da dönecekler; ‘Benden değilse bitarafsın. Benden değilsen teröristsin, osun, busun’ diyecekler. Bu millet de yiyecek. Yemez kardeşim yemez.

* Diyor ki; ‘Eğer emekliye 7 lira verirsem, 1.4 trilyon, 10 bin lira verirsem 1.9 trilyon yük gelir’ diyor. Bakın bütçeye yük gelir diyor. Doğru. Peki ben size bütçeye gelen yükle ilgili bir hatırlatma yapayım. Kaç yıl önce mültecilere 40 milyar dolar harcadım dedi. Peki o yük olmadı. O günden bugüne de dört yıl geçti. Dört yılda daha ne kadar harcadı onu da bilmiyoruz.

“SARAYI MI SÖYLESEM BAŞKA ŞEYLERİ Mİ SÖYLESEM”

* Yahu kardeşim bütçeye o kadar yük olan şey var ki. Bakın Sarayı’nı mı söylesem başka şeyleri mi söylesem. Onlara girmeyeceğim. Onlar işin, bu kötü sayfasını, siyasetin kirli sayfalarını açmaya çalıştıkça ben bu kötü yönettikleri ülkenin ekonomisini, ülkenin eğitimini, ülkenin mülteci sorununu suratlarına vurmaya devam edeceğim kardeşim.

“MİLLETİNE SIRTINI DÖNERSEN…”

* Bütçeye yük olurmuş. Bütçe kimin? Bu ülkenin emeklisinin, işçisinin, emekçisinin, çocuğunun, kadınının, gencinin, annesinin. Bu ülkenin bütçesi, bu milletin bütçesi. Ama eğer sen milletine sırtını dönersen, milletinin ne hissettiğini anlayamazsın bile. O bakımdan o kadar maliyetler, kötü ekonomi yönetiminin o kadar kötü yönetilen örneğin kur korumalı mevduatla milyarlarca dolarlık kasasından, bütçesinden çıkan paraları anlatırım. Burada saatleri alır. Ama buraya girmeyeceğim. Bu zihniyetin, bu aklın seçimde oy almak için her şey mübahtır diyen aklın bu topraklardan sökülüp atılması lazım.

* Bu zihniyet öyle bir yere evrildi ki; İstanbul onun zannediyor. Bu memleket onun zannediyor. Bütçedeki paralar bile onun zannediyor. Allah’ın ne diyeyim? Milletin parasını millete veriyorum. Vermeye de devam edeceğiz. Yeter ki kalbim milletinin refahı için çarpsın. Milletine vereceğin her kuruşu yük olarak gören bir anlayışa Allah akıl versin. Allah onu ıslah etsin.

* Bizi belki yıldırmaya çalıştılar ama yıldıramazlar. Bu kardeşiniz yılmaz. Şairin var ya güzel sözü; ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım.’ Ben yılmam, yıldırırım. İstanbul’da 5 yılda rakibimin dediği gibi yüzde 87’sini taahhütlerimin yerine getirdim. Biz İstanbul İttifakı’nın oyuna talibiz. Ne yapacağız biliyor musunuz? İstanbul’a asla ve asla ihanet etmelerine müsaade etmeyeceğiz. Onların hayali olan Kanal İstanbul’u onlara yaptırmayacağız. Onlara bakmayın şimdi sustuklarına. Ağızlarına bile almıyorlar. Ama onların niyetini biz biliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x