İŞKUR yeni projesini duyurdu… Kadın istihdam eden imalat sektörlerine İŞKUR’dan 25 bin liralık destek


Kadın istihdamını teşvik etmek ve işgücü piyasasında kadınların daha aktif rol almasını sağlamak amacıyla “Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP)” başlatıldı. Projenin pilot uygulaması Bursa’da hayata geçirilirken, 18-35 yaş arası kadın çalışanlara imkan sağlayan imalat sektörü öncelikli olmak üzere destekler sunulacak.

3 AY SÜREYLE 25 BİN LİRA DESTEK

KİPAP kapsamında, kadın istihdamını artırmayı hedefleyen imalat sektöründeki işyerlerine, istihdam ettikleri kadın çalışan başına 3 ay boyunca aylık 25 bin liraya kadar maddi destek sağlanacak. Destekten yararlanmak isteyen işletmelerin imalat sektöründe faaliyet göstermesi ve en az iki sigortalı çalışanı bulunması gerekiyor. Ayrıca, destek ödemesi alınan sürenin en az iki katı kadar süreyle kadın çalışanı istihdam etme taahhüdünde bulunulması şart.

ÇOCUK BAKIM DESTEĞİ VE BAŞVURU KOŞULLARI

Proje, kadın işçilere yönelik ek destekleri de içeriyor. Çalışan kadınlara 0-66 ay arası çocuk sahibi olmaları durumunda aylık 3 bin lira çocuk bakım desteği verilecek. Bu destekle, kadınların iş hayatındaki varlığını güçlendirirken, aynı zamanda aile yaşantılarını da desteklemeyi amaçlıyor.

İŞKUR, projeden yararlanmak isteyen işverenleri, e-şube üzerinden başvuru yapmaya davet ediyor. KİPAP ile kadın istihdamı konusunda ciddi bir adım atan İŞKUR, hem işverenlere hem de iş arayan kadınlara önemli fırsatlar sunuyor.

Kadın istihdamını destekleyen bu önemli proje, Türkiye’nin işgücü piyasasında pozitif değişimlere yol açacak ve kadınların ekonomiye katılımını teşvik edecek bir adım olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x