Resmî Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre, MASAK Başkanlığına Hasan Kaymak atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre MASAK Başkanı Hayrettin Kurt görevden alındı. Kurt’un yerine Hasan Kaymak atandı.

Bazı bakanlık ve kurumlara ilişkin atama ve görevden alma kararları, Resmî Gazete’de yayımlandı. Atama kararlarının yapıldığı bir adreste MASAK’tı.

Son dönemde Dilan Polat, Engin Polat ve Tayyar Öz gibi sosyal medya fenomenlerine düzenlenen operasyonlarla ismini sık sık duyduğumuz MASAK’ın başkanlığını yürüten Hayrettin Kurt görevden alındı. Kurt’un yerine Hasan Kaymak atandı.

Böylece MASAK’ın yeni Başkanı Hasan Kaymak oldu.

Yeni MASAK Başkanı Hasan Kaymak

HASAN KAYMAK KİMDİR?

1971 yılında Yozgat’ta doğmuştur. 1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. 2003 yılında ise Thunderbird A.G. School of International Management programında başlamış olduğu yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır.

2004-2006 yılları arasında Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığında Daire Başkan Vekilliği, 2006-2012 yılları arasında Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, 2012-2016 yılları arasında OECD Daimi Temsilciliği (Paris) Maliye Müşavirliği, 2016-2017 yılları arasında Gelir Politikaları Genel Müdür Yardımcılığı Vekilliği, 2017-2019 yılları arasında Gelir Politikaları/Gelir Düzenlemeleri Genel Müdür Yardımcılığı ve 2019 yılında bir süre Gelir Düzenlemeleri Genel Müdür Vekilliği, 2021 yılında Bakanlığımız Risk Analizi Genel Müdür Vekilliği ve 2021-2023 tarihleri arasında Vergi Konseyi Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır.

MASAK NEDİR?

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan bir finansal istihbarat birimidir.

MASAK’ın başlıca görevleri para aklama suçunu, terörün finansmanı ve kitle imha silahları yayılımının finansmanını önlemek, bunlar hakkında araştırma yapmak, önlemler geliştirmek ve toplanan bilgileri işleyerek gerekli makamlara sunmaktır.

MASAK ayrıca kendi görev alanıyla ilgili politika oluşturulmasına katkıda bulunma, strateji geliştirme, kanun ve yönetmelik taslakları hazırlama ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlama faaliyetleri icra etmekle yükümlüdür.

MASAK TARİHÇESİ

MASAK, 19 Kasım 1996 tarihinde yürürlüğe giren 4208 sayılı Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun ile kurulmuş olup, 17 Şubat 1997 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.

İlerleyen süreçte dünyadaki finansal gelişmelere paralel olarak ihtiyaç duyulan yeni yasal düzenlemeler neticesinde görev ve yetkileri daha sonra 18 Ekim 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ile yeniden düzenlenmiştir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x