Almanya’ya ilticada Türkler, Suriyelilerden sonra ikinci sırada

Almanya’ya kaçan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısında yüzde 290’lık artış oldu. Sadece ağustos ayında 5 bin 544 Türk Almanya’ya iltica etti. 8 ayda iltica isteyen Türk sayısı ise 30 bini buldu. Öte yandan ilticada Suriyeliler’den sonra ikinci sırada yer aldık.

Kaçak yollarla bu ülkeye gelip iltica talep eden Türkler, Ağustos ayında yeni bir rekor kırdı. Alman Göç ve İltica Dairesi’nin (BAMF) resmi rakamlarına göre; sadece bu ay 5544 kaçak Türk “iltica” talep etti. Almanya’ya gidenlerin yaş ortalaması ise 20-35 arası. 

Yakalanmayanlar ve iltica talep etmeden ülke içinde kaybolanlar bu sayıya dahil değil. Son rakamlarla Almanya’ya iltica eden Türk sayısı da, bir kampa kaydolmayanlarla birlikte 100 bine yaklaştı. Yasal yollarla gidenler, iş bulanlar bu rakamın dışında tutuluyor.

İlticada Suriyeliler’den sonra ikinci sırada

Sözcü gazetesinin haberine göre; Türkler bu rakamla, Almanya’ya kaçak gelip iltica isteyen ilk 10’daki 7 ülkenin toplamını da geçti. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ilticada Suriyeliler’den sonraki ikinci sırada bulunuyor.

Son iki ayda ise Türkiye kaçak rekoru kırdı. İlticacı Türkler, ilk kez geçen ay Almanya’ya kaçak yollarla gelen Afganları geçmişti.

Ağustos rakamlarına göre ülkeye 9 bin 186 Suriyeli, 5 bin 544 Türk ve 4 bin 217 Afgan geldi. Türkler ikinci sırayı, Afganlar üçüncü sırayı alırken; gelen Türk sayısı listenin 4 ve 10 sırasında yer alan Irak, Gürcistan, İran, Rusya Federasyonu, Somali, Gine ve Kolombiya’dan gelen kaçakların toplamını da geçti.

Bu yılın ocak ile ağustos ayları arasında gelen kaçak Türkler’in toplamı 29 bin 661’e yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde gelen Türk sayısı 10 bin 260’tı. Almanya’ya kaçak giren Türk sayısındaki artış yüzde 290’u buldu.

Almanya’ya yılın ilk sekiz ayında iltica isteyen toplam göçmen sayısı da 204 bini aştı. Bu başvuruların 175 binine cevap verildi. Olumsuz cevap alanların sınır dışı işlemleri veya davaları sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x