Deprem bölgesinde ‘Güzel Yarınlar Hareketi’

6 Şubat’ın hemen ardından bölgeye akın eden yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşları önemli işlere imza attı. Ancak aradan birkaç ay geçtikten sonra bunların çoğu çekilmek durumunda kaldı. İşin içinde ne kadar gönüllülük, kararlılık olsa da sahada fayda yaratmak güçlü bir maliyet gerektiriyor. Depremin Türkiye genelinde yarattığı toplumsal etki soğudukça o bütçeler de azaldı. Fonların bitmesi, bölgedeki STK’ların da geri çekilmesi anlamına geliyordu.

Şu anda bölgede çalışan bütün grupların ortak özelliği, iyileşmeye uzun vadeli yaklaşarak planlama yapmaları. Bunlardan biri de Akbank desteğiyle bölgede gençlere odaklanan Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) yürüttüğü ‘Güzel Yarınlar Hareketi’.

TOG’un Genel Müdürü Ayşe Kırımlı ilk andan itibaren sahada olanlardan. Zaten biliyoruz; TOG gençleri bugüne kadar doğal afetlerden maden kazalarına hemen her akut durumda sahada aktifler. Bunun yanında binlerce genç gönüllü, kentte ya da kırsaldaki tüm dezavantajlı durumlarda gençler arasındaki eşitsizlikleri gidermek, gelişime destek vermek hevesiyle bugüne kadar onlarca projeyi hayata geçirdi.

SOKAKTA GENÇ YOK

Ayşe Kırımlı, Güzel Yarınlara Hareketi’nin nasıl başladığını şöyle anlattı: “Deprem bölgesinde dolaşırken dikkat edin. Sokaklarda genç yok. Kadınların sorumlulukları var, çocuklarla ilgileniliyor, erkekler bir şekilde iş peşinde ama gençler yok. Kendilerini konteyner kentlere kapatmışlar. Okul kapanmış, iş bulmak zorunda olanlar var aralarında. Ama kimse gençlerle ilgilenmiyor. Biz Akbank ile 2021’de Gençlik Akademisi’ni başlatmıştık. Yeni nesil yetkinlikleri gençlere aktarmak amacımız. 135 bin gence ulaştı kısa sürede. Akademiyi deprem bölgesine yönlendirdik. Hemen bölgeye yönelik eğitimleri belirledik. Akbank Sanat ile de sanat alanındaki kaynağı bölgeye aktardık. Gençlere sorduk; kimi fotoğrafçı olmak istiyorum dedi, kimi şarkıcı. Onlara da içerik oluşturduk.”

ERGENLERİ İÇERİ ALDIK

Güzel Yarınlar Hareketi’nin TIR’ı deprem bölgesindeki beş kenti bir yıl boyunca dolaşacak. Önce Adıyaman Gölbaşı’nda başladı. Şimdi de Hatay Samandağ’da gençlerle buluştu. Ayşe Kırımlı, “Gençlerin göç ettiğini de üzülerek gördük. Hatta ilk gittiğimizde gençler yoktu, ergenlik çağındakiler geldi. Aslında TOG 18-24 yaş gençleri hedefler ama onları içeri aldık. Gölbaşı’ndan sonra dedik ki okullarla işbirliği yapmalıyız. Bu yüzden Samandağ’da bir Anadolu Lisesi’nin bahçesine konuşlandık. Sadece okuldaki değil mahalledeki bütün gençler geliyor” diye anlattı deneyimlerini.

NELER YAPILIYOR BU TIR’DA?

Fotoğrafçılık, stop motion, yapay zeka, metaverse gibi atölyeler var. Yani ‘21. yüzyıl yetkinlikleri’ denilen alanlarda eğitimler veriliyor. Eğitimlerinin büyük bölümünü TOG’un en büyük sermayesi olan gönüllü gençler veriyor. Türkiye’nin dört bir yanından alanında uzman gençler dönüşümlü olarak bölgede kalıyor.

‘GENÇLERİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ’

-Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç ‘a göre büyük şirketlerin toplumsal fayda alanında üzerine düşen sorumluluklar var. Akbank’ın TOG ile yürüttüğü işler de bu anlayışın eseri aslında. Alakoç, “Ülkemizde gençler değişim ve dönüşüme çok açıklar ancak onları yeni dönemin ihtiyaçlarına göre hazırlamak, yeni nesil yetkinlikler kazandırmak gerekiyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı Geleceğin Meslekleri raporunda, 2025 yılına kadar 85 milyon işin otomasyona devrolacağı ve 97 milyon yeni iş kolunun ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Yine aynı raporda temel yetkinliklerin yüzde 40’ının değişeceği, çalışanların yüzde 50’sinin ise yeni yetkinlikler kazanması gerektiği öngörülüyor. Dolayısıyla gençlerin yeni iş yapış şekillerine uyum sağlayabilecekleri 21. yüzyıl becerileri kazanmaları için eğitime yapılacak yatırımlar Türkiye’nin geleceği için kritik önem taşıyor. Biz de buna odaklandık. Akbank Güzel Yarınlar Hareketi ile gençlere geniş bir perspektifte yeni çağın bilgi ve becerilerini kazanma imkânı sunuyoruz. Bir yandan psikososyal destek vermeye gayret ediyoruz” dedi.

10 BİN GENCE EĞİTİM

-Güzel Yarınlar Hareketi başlayalı dört ay oldu. Başlarken bir yılda 5 bin gence ulaşmak hedeflenmiş ama öyle bir ilgi olmuş ki, daha şimdiden eğitimlerden 3 bin genç yararlanmış. Ayşe Kırımlı ve ekibi bu nedenle hedefi büyütmüşler. Kırımlı, “Şimdi hedef 10 bin gence ulaşmak. Her altı ayda bir etki raporu çıkaracağız. Burada gençlerin sosyalleşebilecekleri alanlara ihtiyaçları var. Programa şimdi Gençlik Akademisi’ni de dahil edeceğiz. Bu da sabit bir konteynerde olacak. 100 metrekarenin üzerinde alanlarda İskenderun Teknik Üniversitesi’nin etrafındaki konteyner kentte konuşlanacağız. Gençlerin buluşma noktası olsun, hem eğitim alsınlar hem de sosyalleşsinler istiyoruz. Buna çok ihtiyaç var” dedi. Akbank Güzel Yarınlar Hareketi TIR’ının rotasında Samandağ’dan sonra Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya’da gençlerle buluşmak var. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x