Ekrem İmamoğlu: İstanbul modelini tüm Türkiye’ye yaymak için çalışacağız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB), kullanım ömrünü tamamlamış Kuştepe Spor Tesisi’nin yerine; bünyesinde 429 araçlık zeminaltı otopark, kapalı pazar yeri, çocuk parkı, düğün salonu ve futbol sahası bulunan alanın temelini attı.

Yaklaşık 443 milyon liralık yatırımla tamamlanacak olan Kuştepe Zemin Altı Otoparkı ve Futbol Sahası temel atma töreni; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay ve CHP Parti Meclisi üyesi Cem Aydın ile mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. “Yeni Yatırımlar Yeni Atılımlar” maratonu kapsamında düzenlenen törende, sırasıyla; İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay, Keskin ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

İmamoğlu, törendeki konuşmasında şunları söyledi:

‘KUTUPLAŞMAYI AŞMAMIZ LAZIM’

“İstanbul’un 39 ilçesine eşit hizmet vermenin gururuyla görev yapıyoruz. Türkiye’de düzelmesi gereken bir siyasi ahlak mekanizması zemini var. Siyaset ne için yapılır? İnsanlara hizmet adına bir siyasi partiye üye olursunuz, orada mücadele verirsiniz. İnsanların dertlerini dinlersiniz. Vatandaşlarla konuşur, onların sorunlarını çözersiniz. Temelinde, insanına hizmet vardır. Ve ben Türkiye’de bu kutuplaşmanın, bu ayrışmanın insanlara hizmetin oy hesabı üzerinden yürütülmesini gerçekten üzüntüyle karşılıyorum. Bundan kurtulmamız lazım.

İnsanlarımızın birbirine selamını, sabahını keserek, siyasi parti üzerinden sanki bütün mevzu bu iş üzerinden yürütülüyormuşçasına hareket etmesinin, toplumumuz adına çok ciddi bir el freni olduğunu düşünüyorum. Bunu aşmamız lazım. Bunu aşan, bunu düzelten bir dönemi İstanbul’da var ettiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Önümüzdeki yerel seçimler için de bu anlayışla çalışacağız. Umut ediyorum ki bu sınavda, halkımız tarafından gelmiş geçmiş en yüksek notu alan belediye başkanı oluruz. Bu yolda kararlı bir biçimde, dayanışma içinde yol yürüyoruz.”

‘İSPARK, LOKASYON SAYISINI 759’DAN 1114’E ÇIKARTTI’

“Temelini attığımız tesis içinde bulunan İSPARK otoparkı Şişli için önemli. İSPARK’ta bir park hedefi koymuştuk. Bu park hedefini yakalama konusunda ciddi bir yol aldığımızı ifade etmek isterim. Şu anda İSPARK, lokasyon sayısını 759’dan 1114’e çıkarttı. Araç kapasitesi ise devraldığımızda 97 bin 757’ydi. Şu anda 127 bin 285 araca çıktı. Bu, değerli bir otopark atılımıdır. Tesisin ihalesi 443 milyon lira bedelle sonuçlandı.”

‘TİCARİ BİR ALAN DA DÜŞÜNEBİLİRDİK AMA YURT YAPTIK’

“Yakın zamanda Beşiktaş Fulya’ya uzatılan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı ve Mecidiyeköy Meydanı Şişli’ye nefes aldırdı. Yapımı devam Halaskar Gençlik Merkezi ise hem Atamızın, Halaskar Gazi ismini taşıyan hem de burada 300’ün üzerinde yatak kapasitesi olacak olan bir yurdumuzun varlığı önemli. Ki onun da adının temel atarken Zübeyde Hanım Öğrenci Yurdu olmasını istemiştim. Bunu niye söylüyorum? Mecidiyeköy’ün hemen arka caddesinde, Ortaklar Caddesi’nin ucunda. Biz, orada ticari bir alan düşünebilirdik. Buna yetkimiz vardı. Ama biliyoruz ki, İstanbul’un merkezinde üniversitelerde okuyan öğrencilerimizin de yurda ihtiyacı var. Ve o yurtlarda, şu anda bir öğrencinin İstanbul’un böylesi merkezi noktasında bir eve aylık kira bedelinin öğrenci başına 7-8-10 bin lira olduğunu da biliyoruz. Halbuki biz bu yurtlarda ne yapıyoruz biliyor musunuz? Anadolu’nun o pırıl pırıl gencecik kızlarımızı, oğullarımızı aylık 1300 liraya üç öğün yemeği, yatması, elektriği her şeyiyle misafir ediyoruz.”

‘KENDİNİ MİLLETİN MUTLULUĞUNA ADAYAN BİR SİYASİ ANLAYIŞIN FERTLERİYİZ’

“Kendimizi milletin mutluluğuna adayan bir siyasi anlayışın fertleriyiz. O bakımdan size iddiayla söylüyorum; milletin mutluluğu için sonuna kadar mücadele edeceğiz. İnşallah sizlerle birlikte, yerel yönetimde bir ‘İstanbul modeli’ kavramını hem İstanbulumuza hem bütün Türkiyemize yayma konusunda, insanlarımızın mutluluğu içerisinde, siyasi ayrımcılığı ve kutuplaşmayı defterden silmiş insanlar olarak, göreceksiniz bütün insanlarımızı kucaklayacağız.”

‘ROMAN VATANDAŞLARIMIZIN GELECEK UMUTLARIN İYİLEŞTİRMELİYİZ’

“Kuştepe’de ağırlıklı olarak Roman vatandaşları yaşıyor. Geleceğe dair de umutlarını iyileştirmeyle ilgili çok ciddi işler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Göz boyayarak değil, çoluk-çocuk geleceğini de kurtarmak adına, özenli gayret ve davranış içerisinde olmamız gerekir. Sizlerin kalplerinden güzel bir yer istiyoruz. İyi hatırlanan, güzel hatırlanan, sizi düşünen, sizi seven, sizin ailenizin evladı, kardeşi, ağabeyi ne derseniz bir ferdi gibi, kalbinizden güzel bir yer istiyoruz. O kalbinizdeki güzel yeri makamla kısıtlı değil, hayatla kısıtlı değil, inanın bu şehrin ömrü var oldukça var olacağı bir yer istiyoruz. Bu kalbinizdeki yere talibiz. O kalbinizdeki yere girdikten sonra asla çıkmama konusunda da iddialıyız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x