Faiz indirimi beklentileri öteleniyor!

ABD Merkez Bankası (Fed), dün politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmedi ve yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed Başkanı Jerome Powell da faiz indirimlerinin yakın olmadığının sinyalini verdi.

Faiz indirimlerinin mart ayında başlamasının olası olmadığını belirten Powell, “Politika faizi muhtemelen zirvede, ekonominin de beklendiği gibi seyretmesi durumunda, bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inanıyoruz” dedi.

Fed’in mesajlarının ardından faize yönelik beklentiler de ötelenmeye başladı.

Goldman Sachs, mart ayında beklediği ilk faiz indirimini mayıs ayı olarak güncelledi. Goldman, bu yıl 25 baz puanlık 5 faiz indirimi tahminini korudu. Banka, mayıs-eylül döneminde dört faiz indirimi, aralık ayında ise son indirimi bekliyor.

BlackRock da Fed’in faiz indirimine mayıs ayında başlayacağı öngörüsünde bulundu. BlackRock yöneticisi Neeraj Seth, Fed’in mayıs ayından itibaren faizi gevşetmeye başlamasını beklediklerini söyledi.

CME FedWatch Tool’a göre martı ayında yatırımcıların yüzde 65’i faizlerin sabit kalmasını bekliyor. Mayıs ayında 25 baz puanlık indirim beklentisi ise yüzde 62 civarında fiyatlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x